• Çalışma Saati: Hafta içi : 08:00 - 19:00
  • Telefon Numaramız : 0850 840 82 69

Profesyonel Çekim

Ankara Düğün Fotoğraçım

Profesyonel çekim  görülmeyeni görmek ve gösterebilmektir. Farklı bakış açıları ile bilinmeyene odaklanmak görünenin daha ötesine geçmektir. Fotoğrafçılık kavramının tarihine bakılmasında fayda vardır.  15. yüzyılda Leonardo Da Vinci’nin karanlık bir odada yer alan ufak bir deliğin odanın dışında kalan görüntüleri yansıtmasını bulması fotoğrafçılık için tarihin ilk adımlarıdır. Fotoğrafçılık 19. ve 20. yüzyıllarda daha kaliteli astigmat mercekler kullanılmaya başlandı. Böylece analog fotoğraf makinesi ve film sektöründeki gelişmeler günümüze değin sürdü. Günümüzde ise dijital teknoloji ile çok daha güzel çekimler yapılmaktadır. Profesyonel olan fotoğraf çekimleri estetik açısından bakıldığında bir sanat olarak kabul edilir.

Profesyonel Çekim Hakkında

Fotoğraf çekmek öyle kolaya alınacak bir iş değildir. Birçok teknik boyutun bilinmesi gereklidir. Bunlardan ilki de  ve belki de en önemlilerden birisi pozlamadır. Pozlama ışığı makine aracılığıyla kaydetme işine verilen addır. Işığın fotoğraf makinesine girme süresine enstantane denilir. Işığın makine giriş miktarına da diyafran denilir.Duğru yapılan pozlama profesyınel bir fotoğraf çekimi için ilk şarttır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ıso değeridir. Makine de yer alan sensörlerin ışığa olan duyarlılık derceseine denilir.Beyaz ayar denilen teknik ise ışığın ısısıyla ilgilidir. Yeni başlayanlar için makinelerde bulunan otomatik mod faydalı olacaktır. Beyaz ayarına karşı hakim olmak teknik konularda üst sıralarda bulunmaktadır. Kompozisyon olmadan fotoğraf çekimi yapılması durumunda bir anlam yakalamak zor olur. Ahengi bozan nesnekeri kare içinden çıkarmak daha anlamlı fotoğraflar yaratır. Kompozisyonu oluştururken perspektife de dikkat etmek de fayda vardır. derinlik etkisi ve kompozisyonun etkileşimi harika fotoğraflar yaratır. Doku da çok önemli bir konudur. Rüzgar yada dalgalanan deniz fotoğraflara güzel efektler katar.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Fotoğrafların çeşitleri mevcuttur. Bunları tarihi olarak sıralayalım. Siyah beyaz fotoğrafçılık eskiden bütün fotoğraflar siyah beyazdı. Buna monokrom adı verilir. Günümüzde her şey renkli olsa da önemini ve yerini korumayı başarmıştır. Fotoğraflara klasik bir görünüm verir. Renkli fotoğrafçılık 19. yüzyıldan itibaren günümüze değin gelmiş bir türdür. İlk defa James clerk Maxwell tarfından çekilmiştir. Üçrenk ayrımı ilkesine dayanan  bir fotoğraftır. Dijital Fotoğrafçılık günümüzün trendidir. İlk dijital fotoğraf makinesi 1975 yılında yapılmıştır.

 

Profesyonel Çekim

Bu Web Sitesi Kiralıktır

01
02
03